Untitled Document

Economist departament financiar-contabil

Cerinte:

- Studii superioare economice

- Cunoasterea foarte buna a pachetului

- Microsoft Office, in special in Excel

- Cunostinte de limba engleza – nivel avansat

- Persoana capabila sa prioritizeze sarcinile si sa respecte termenele limita

- Organizata si atenta la detalii

Constituie avantaj:

 - Experienta profesionala in domeniul contabilitate

- Cunostinte de opearare a programului cu baze de date - SAP

Responsabilitati:

- Pregateste datele necesare pentru inchiderile de luna conform procedurii de contabilitate si OMFP nr 1802/2014 astfel incat balanta sa reflecte situatia reala a patrimoniului

- Se asigura ca sunt emise corect si la timp documentele contabile precum declaratii specifice activitatii societatii conform Codului fiscal

 - Mentine relatiile cu autoritatile fiscale, asigurand o buna comunicare cu acestea

 - Asigura suport pentru auditul financiar, auditul intern si alte solicitari externe de informatii, prin pregatirea documentelor necesare de fiecare data cand este necesar, corect si la timp

- Ofera la timp si corect informatiile necesare celorlate departamente (de ex. Resurse umane, Vanzari, Logistica, Purchasing, etc)

- Intocmeste rapoarte financiare sau informatii specifice, periodice sau la nevoie solicitate de catre conducerea din Turcia

 - Urmareste, intocmeste si verifica procese de natura fiscala, in conformitate cu legislatia (de ex: impozite retinere la sursa, tratament fiscal mijloace fixe , donatii,etc)

 - Gestioneaza , controleaza si intocmeste in coformitate cu cerintele normelor legislative aspecte financiar contabile precum procesul de inventariere, evaluare datorii/creante/ , si alte activitati curente sau ocazionale ale societatii;

- Urmareste si verifica procesul de calcul a taxelor precum fondul de handicap, credite fiscale, etc;

- Verifica periodic corectitudinea alocarii cheluielilor pe conturi contabile si incadrarea acestora in categoriile prestabilite de gestiunea interna a societatii;

Beneficii:

-Pachet salarial competitiv

-Tichete de masă

-Tichete cadou pentru diferite ocazii (Pasti, Craciun etc)

 -Asigurare privata de sanatate, viata si de accidente -Ajutoare sociale (deces, naşterea copilului) -Zile de concediu în plus, conform vechimii în muncă

-Cursuri de calificare şi instruire la locul de munca

-Posibilitate dezvoltarii unei cariere profesionale intr-o companie multinationala

-Transport asigurat pe ruta Tg-Mureș-Reghin și retur sau pentru rutele existente !