Untitled Document

Economist departament financiar-contabil

Cerinte:

- Studii superioare economice

- Cunoașterea foarte bună a pachetului Microsoft Office, în special Excel

- Cunoștințe de limba engleză – nivel avansat

- Persoană capabilă sa prioritizeze sarcinile și să respecte termenele limită

- Organizată și atentă la detalii

Constituie avantaj:

 - Experiența profesională în domeniul contabilitate

- Cunoștințe de operare a programului cu baze de date - SAP

Responsabilități:

- Pregătește datele necesare pentru închiderile de lună conform procedurii de contabilitate si OMFP nr 1802/2014 astfel încât balanța să reflecte situația reală a patrimoniului

- Se asigură că sunt emise corect și la timp documentele contabile precum declarații specifice activității societății conform Codului fiscal

 - Menține relațiile cu autoritățile fiscale, asigurând o bună comunicare cu acestea

 - Asigură suport pentru auditul financiar, auditul intern și alte solicitări externe de informații, prin pregătirea documentelor necesare de fiecare dată când este necesar, corect și la timp

- Oferă la timp și corect informațiile necesare celorlate departamente (de ex. Resurse umane, Vânzări, Logistică, Purchasing, etc.)

- Intocmește rapoarte financiare sau informații specifice, periodice sau la nevoie solicitate de către conducerea din Turcia

 - Urmarește, întocmește și verifică procese de natură fiscală, în conformitate cu legislația (de ex: impozite reținere la sursă, tratament fiscal mijloace fixe , donații,etc)

 - Gestionează , controlează și întocmește în conformitate cu cerințele normelor legislative, aspecte financiar contabile precum procesul de inventariere, evaluare datorii/creanțe și alte activități curente sau ocazionale ale societății;

- Urmărește și verifică procesul de calcul al taxelor precum fondul de handicap, credite fiscale, etc;

- Verifică periodic corectitudinea alocării cheltuielilor pe conturi contabile și încadrarea acestora în categoriile prestabilite de gestiunea internă a societății;

Beneficii:

-Pachet salarial competitiv

-Tichete de masă

-Tichete cadou pentru diferite ocazii (Paște, Crăciun etc)

 -Asigurare privată de sănătate, viață și de accidente

-Ajutoare sociale (deces, naşterea copilului)

-Zile de concediu în plus, conform vechimii în muncă

-Cursuri de calificare şi instruire la locul de muncă

-Posibilitatea dezvoltării unei cariere profesionale într-o companie multinațională

-Transport asigurat pe ruta Tg-Mureș-Reghin și retur sau pentru rutele existente !